Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

I korthet

Finansiering är nästa steg efter startupfasen

Unga svenska tillväxtbolag har stark exportpotential och är ledande inom en rad framtidsbranscher – från defence tech och greentech till AI, cybersäkerhet och kreativa näringar. Redan i ett tidigt skede finns ofta en internationell ambition.

Hela 40 procent av EKN:s kunder är små och medelstora företag, och mycket tyder på att ett exportlyft är på gång.

   – Digitala marknader, och AI-driven utveckling gör det mycket lättare att växa snabbt och att nå ut internationellt, säger Frida Svensson Söderlind, chef för Growth & Startups på Swedbank.

Digitalisering och globalisering har sänkt trösklarna till nya marknader. Men att skala upp verksamheten kräver kapital.

Med en garanti från EKN blir det lättare för banken att säga ja

Många tillväxtbolag behöver finansiering för att ta steget från startup till scaleup. Samtidigt gör riskprofilen att bankerna kan tveka.

   – Vi ser att unga tillväxtföretag behöver bankfinansiering, men bankerna kan ha svårt att hjälpa till på den resan. Därför har EKN tagit fram en produkt som minskar bankens risk, säger Håkan Bäckström, regionansvarig på EKN.

Lösningen är en variant av Rörelsekreditgarantin som är särskilt framtagen för unga tillväxtbolag som siktar på export. Den kallas Exportsprånget och innebär att EKN tar över upp till 75 procent av bankens risk – jämfört med 50 procent i den traditionella garantin som är öppen för alla exporterande bolag.

Syftet är enkelt: att göra det lättare för banken att låna ut, även till unga bolag.

Exportsprånget riktar sig till bolag på väg ut i världen

Vilka bolag kan ta del av garantin?

   – Tillväxtföretag som har haft kommersiell försäljning i högst tre år. Man ska ha lämnat startupscenen och ha en färdig produkt som säljer. Det ska också finnas en tydlig ambition att nå ut internationellt, antingen direkt eller som underleverantör, säger Håkan Bäckström.

EKN vill helst se att minst 25 procent av försäljningen går på export under garantins löptid, som normalt sträcker sig mellan ett och fem år.

En garanti från EKN gör att bolagets kreditlimit inte belastas lika mycket. Vi frigör kreditutrymme hos banken, helt enkelt.

Håkan Bäckström, regionansvarig på EKN

Porträttbild på Håkan Bäckström

Rörelsekredit löser tillväxtbolagens största finansieringsproblem

När försäljningen väl tar fart uppstår ofta ett klassiskt problem: kapital binds i lager och kundfordringar.

   – Balansräkningen sväller. En garanti från EKN gör att bolagets kreditlimit inte belastas lika mycket. Vi frigör kreditutrymme hos banken, helt enkelt, säger Håkan Bäckström.

Många startups finansieras initialt med ägarkapital. Men att ta in externt riskkapital kan innebära utspädning och minskad kontroll.

   – Ägarnas pengar ska användas till att utveckla bolaget, inte bindas upp i varulager och kundfordringar. Där är det bättre med en rörelsekredit.

Banker satsar mer på unga bolag – men kräver rätt struktur

Intresset från bankerna att arbeta med tillväxtbolag växer. Samtidigt ställs krav på struktur och tydlighet.

   – En växande exportkund genererar fler affärer för banken, som valutahandel och remburser. Dessutom anställer de personal som behöver tjänstepension, säger Håkan Bäckström.

Swedbank förstärker nu sin satsning ytterligare.

   – Vi öppnar nya avdelningar i Göteborg och Malmö med dedikerade rådgivare för tillväxtbolag och startups, ibland redan på inkubatorstadiet, säger Frida Svensson Söderlind och fortsätter:

   – Rådgivningen handlar mycket om att säkerställa att rätt finansiering används till rätt ändamål, men vi ser även till att våra rådgivare och specialister finns där för att dela sin kunskap och ge företaget det stöd de behöver. Tillsammans hittar vi lösningar som hjälper företaget att utvecklas, växa och fatta kloka beslut för framtiden.

Swedbank är noga med vad man vill låna till och guidar så att krediten hamnar rätt i balansräkning och kassaflöde. Ibland är leasing eller avbetalning bättre än lån, till exempel vid investeringar i maskiner.

Vi är väldigt tacksamma för EKN. Deras rådgivare är ett viktigt bollplank. Tillsammans hittar vi den bästa lösningen för våra kunder.

Frida Svensson Söderlind, chef för Growth & Startups på Swedbank

Frida Svensson Söderlind

Riskdelning med EKN gör finansiering möjlig tidigare

För många bolag är EKN:s riskdelning avgörande.

   – EKN täcker risker vi annars inte kan ta och gör att vi kan hjälpa bolag tidigare. Vissa skulle inte fått lån utan en garanti i botten, säger Frida Svensson Söderlind. 
Hon lyfter också samarbetet:

   – Vi är väldigt tacksamma för EKN. Deras rådgivare är ett viktigt bollplank. Tillsammans hittar vi den bästa lösningen för våra kunder.

Team, affärsmodell och timing avgör

För unga bolag som söker finansiering är några faktorer avgörande.

   – Att lyfta teamet är A och O. Och att ha full koll på affärsmodell, affärsidé och konkurrenter, säger Frida Svensson Söderlind.

I dag är export snarare norm än undantag.

   – Det är mer ovanligt att man inte går internationellt. Men det tar olika lång tid i olika branscher. SaaS-bolag kan skala snabbt, medan till exempel medtech tar längre tid.

Hur mår då den svenska startupscenen?

   – Den mår utmärkt. Sverige ligger i topp när det gäller innovation och nyföretagande.

Mer läsning för bättre företagsrådgivning

Exempel på EKN:s nyhetsbrev för bank

Lär dig mer om hur banken kan dra nytta av EKN

Delar ur produktionen har målats och hänger på tork

  • Case
  • Finansiering

Den lokala under­leveran­tören i den globala affären

Legoservice Productions vd: "Hitachi har ett stort behov av pålitliga lokala leverantörer, så för mig var vägen framåt solklar."

Den lokala under­leveran­tören i den globala affären
En hög med glödande hett stål

  • Case
  • Garantier

Under­leve­ran­tören som växer i stål­industrins omställning

När kunderna exporterar kan underleverantören Ferroman få EKN-garantier och ta större affärer.

Under­leve­ran­tören som växer i stål­industrins omställning
Panelsamtalet under Åre Business Forum. Carl-Johan Karlsson pratar engagerat.

  • Finansiering
  • Trender
  • Tech

Kaptitalbehov och tempo om Sverige ska utmana i teknik­racet

Defense och space tech kan bli Sveriges nästa motor – men utan tempo och rätt kapital tappar vi mark i teknikracet.

Kaptitalbehov och tempo om Sverige ska utmana i teknik­racet
Två män står omgivna av maskiner i industrimiljö.

Export­språnget

Tillväxtbolag i tidig fas kan via denna garanti ansöka om rörelsekreditgaranti – en strategisk möjlighet för exportrelaterade bolag.

Export­språnget
Leende kvinna vid ett skrivbord på ett kontor med andra personer i bakgrunden.

Rörelse- och investerings­kredit­garanti

Banken delar kreditrisken med EKN vid finansiering av exporterande företag och deras underleverantörer, upp till 50 procent av krediten.

Rörelse- och investerings­kredit­garanti